MarTech Raporu Açıklandı: 2024 Yılında Pazarlamaya Yön Verecek Trendler!

GOOINN, girişimcilere rehberlik etmek amacıyla oluşturduğu 2023 MarTech Raporu’nda, Pazarlama Teknolojileri sektörünü detaylı bir şekilde ele aldı. Rapor, şirketlerin müşteri hedeflemesini optimize ederek tüm pazarlama teknolojilerini ve bu teknolojilerin kullanımını açıklayarak bir kaynak sunuyor.

Ayrıca MarTech Raporu, 2023’ten 2030’a kadar küresel MarTech pazarında %19,8’lik bir bileşik yıllık büyüme öngördüğünü belirtiyor. Bu da sektörün giderek büyüyen bir alan haline geldiğini gösteriyor.

Pazarlamayı şekillendirecek önemli trendler ve öngörüler de raporda yer alıyor:

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

AR ve VR teknolojileri, müşterilere sürükleyici alışveriş deneyimleri sunarak ürünleri sanal bir ortamda deneme ve keşfetme fırsatı sağlayacak.

Chatbotlar

Chatbotlar, müşteri etkileşimini artırmak ve veri analizi yapmak için kullanılan etkili MarTech çözümlerinden biri olarak öne çıkıyor. Yapay zeka destekli chatbotlar, müşteri hizmetlerini kolaylaştırırken verimliliği artırarak işletmelere avantaj sağlayacak.

Giyilebilir Teknolojiler

Akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlar, sponsorlu reklamları daha fazla etkinleştirerek markaların müşterilere daha etkili bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olacak. Bu trend, mobil optimizasyonun önemini artıracak.

Veri Yönetimi ve Gizliliği

Müşteri veri platformları, pazarlamacılara mevcut verileri kullanarak yeni hedef kitleleri keşfetme imkanı tanıyacak. Ancak, artan veri ihlalleri ve gizlilik endişeleri nedeniyle, işletmelerin veri güvenliği ve şeffaflığına odaklanmaları gerekecek.

Çok Kanallı Müşteri Deneyimi (Omnichannel)

Müşteriler, çeşitli kanallar arasında tutarlı deneyimler bekleyecek. Buna karşılık işletmeler, yeni pazarlama kanalları ortaya çıktıkça, çok kanallı içerik yayınlamak zorunda kalacaklar.

Push Bildirimleri

Markalar, müşteri etkileşimini artırmak için push bildirimlerini daha fazla kullanacak, ancak kullanıcı başına düşen bildirim sayısını kontrol etmek oldukça önemli olacak.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

IoT’nin yaygınlaşmasıyla, pazarlama alanında satış verilerinin basitleştirilmesi, reklam etkinliğinin artırılması gibi değişiklikler bekleniyor. Nesnelerin İnterneti’nin yaygınlaşmasından sonra pazarlama alanında; satış verilerinin basitleştirilmesi, anında tüketici analizi, cihazlar için hizmet kalitesinin iyileştirilmesi, reklamın etkinliğinin artırılması ve sosyal medya pazarlaması optimizasyonu gibi 5 ana alanda değişiklik meydana gelecek.

Kullanıcı Deneyimi (UX/UI)

Müşteriler, markalarıyla doğrudan etkileşim kurma isteğinde artış gösteriyor. Sohbet botları ve yapay zeka destekli araçlar, bu doğrudan etkileşimi sağlamak için önemli bir rol oynayacak.

Müşteri İçgörüleri

İşletmeler, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak müşteri tercihleri ve davranışları hakkında daha fazla veri toplama ve analiz etme kapasitesine sahip olacak. Bu verilerle kişiselleştirilmiş pazarlama kampanyaları oluşturmak mümkün olacak.

No responses yet

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir