Dijital Kaynaklar

Dijital Kaynaklar ve Dijital Araçlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dijital araçlar web siteleri, içerik ürettiğimiz programlar vs’dir. Dijital kaynaklar ise bize sunulan içeriklerin dijital halidir. Gazeteler, tezler senaryolar vs. diyebiliriz. Kısaca basılı olan kaynakların dijitalde bize sunulmasıdır.

Veri tabanı nedir? Ne işe yarar?

Multimedya araçlarında aradığımız, kullanım amaçları ve konularına göre dosyalanmış belgelerdir diyebiliriz.

Nasıl kullanırız?

Veri tabanları genellikle ücretli olsa da ücretsiz olarak bağlı olduğunuz üniversitenin, okulun kütüphanelerini vb. yerlerin veri tabanlarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ya da ücretli veri tabanlarını demo sürümüyle kullanabilirsiniz. (Crackleniyo mu bu?? dediğinizi duyar gibiyim :P)

E-Kitap Diyarı

Basılı yayınlanan kitaplar aynı bir zevk olsa da e-kitaplara ulaşmak çok daha kolay. Baskısı bitmiş, ne zaman elime geçecek derdi yok. Oradan oraya kopyalayabiliyorsunuz. (Citiation vermeyi unutmayın valla hırsızlık sayılıyor.) Ayrıca E- Kitapları taşıması daha kolay.

E-Kitapların Kardeşi, E-Dergiler ve Gazeteler

E-Dergilere erişmek daha da kolay. Zira bazı GSM operatörlerinin bunun için bir uygulaması bile var.

Gazetelere de aynı şekilde, yeni yayınlanan bir haberi okumak için ertesi günü bekleme ihtiyacı kalmadan internet üzerinden rahatlıkla erişebilirsiniz.

Birtakım Tezler ve Makaleler

Google’ın Academy özelliği dilediğiniz konu hakkındaki tezleri önünüze kolaylıkla sunuyor. Aramak için birkaç filtreleme yapmanız yeterli. Zamandan tasarruf etmekse cabası denilebilir.

YÖK’ün de buna benzer bir uygulaması var, yerli olsun, milli olsun diyorsanız buradan da erişebilirsiniz.

Elbette bunlarla sınırlı değil, üniversitelerin veri tabanlarından da tabiri caizse ”stalk’layarak dilediğiniz konu hakkında yazılmış tezlere ulaşabilirsiniz.

Dijital Kaynak Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ar-Ge (Araştırma-Geliştirme) ise bambaşka elbette. Araştırma yaparken birkaç farklı siteden yararlanmak gerekiyor. İlk olarak bu multimedya’yı yayınlayan kişiye karşı bir hırsızlık yapmamak için kesinlikle ve kesinlikle kaynak göstermek gerekiyor. Küçük bir detay gibi görünse de üniversitede bu sebeple kalan, dersten geçemeyen çok kişi gördüm. Bu nedenle kaynak kullanmadan yazılmasına izin verilmiyorsa mutlaka kaynak belirtin. Bunun için Google’da eklentiler mevcut. ”Cite This For Me” gibi eklentilerle, istediğiniz formatta kaynağı belirtebilirsiniz. Burada bahsettiğim şey linki copy-paste yapmak değil yani 🙂 Bu sayede birden çok kaynak kullanarak iyi bir araştırma yapmış olursunuz. Veya fotoğraf kullanmak istiyorsanız Shutterstock, Elements.envato gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Ancak bunlar ücretli siteler olduğundan benim favorim Freepic 🙂 Bu sayede amacınıza uygun ve legal yollardan görsel kullanmış olursunuz.

Peki ya Google Görseller?

Sakın ha!  Google’da milyonlarca görsel var neden oradan almayalım ki? Telif yemek istemiyorsanız, x bir grafikçinin, x bir karikatüristin görselini alıp kendi kaynağınızda kullanamazsınız. Sonra ALDIN BAŞINA BELAAAYI

CC lisansına da değinebiliriz bu noktada,

Telif hakkı bulunan bir eserin ücretsiz olarak dağıtılmasını sağlaya kamu telif hakkı lisansına Creative Common deniliyor. Bir eserin hakları CC ile değiştirilebiliyor.

Bütün bunlara dikkat ederek siz de doğru bir şekilde dijital kaynağınızı oluşturabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

No responses yet

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir