BeReal Uygulaması Instagram’a Rakip Olabilir mi?

social-media-instagram-digital-marketing-

Son dönemde gündemden düşmeyen Instagram’ın çok tartışılan konularından bir tanesi de filtreler. Zaman zaman ‘’Instagram filtreleri kaldırıyor’’ gibi dedikodular duysak da bu güncellemenin önümüzdeki süreçte hemen mümkün olmayacağını tahmin ediyoruz.

Instagram kullanıcıları genel olarak fotoğrafları düzenlemek ve ‘’daha iyi bir hale getirmek’’ için filtre kullanmayı tercih etseler de diğer bir yandan bu durum kullanıcıları negatif yönde etkileyebiliyor. Filtreler kişileri olduğundan daha farklı gösterirken ‘’kusurları’’ da kapatmaya ve iyileştirmeye yarıyor. Bu nedenle kullanıcılar zamanla kendilerini kusurlu görmeye başlıyorlar. 

Instagrammerların zaman zaman dile getirdiği, hatta bazen de bir challenge haline gelen filtresiz fotoğraf paylaşımı kullanıcılara özgüven aşılarken, ‘’kusurlarımızla’’ güzel olduğumuzu bizlere hatırlatıyor. Fakat yine de filtreli fotoğraf paylaşmaya devam ediyoruz.

Tam da bu noktada kişilere ‘’olduğu gibi’’ davranma özgürlüğünü sunan yepyeni bir mecra türedi. BeReal. Alexis Barreyat tarafından 2020 yılında kurulan BeReal uygulaması sosyal medya mecralarına yeni bir hava getiriyor.

BeReal uygulaması, kullanıcılarına fotoğraf paylaşmaları için bildirim gönderiyor. Bu bildirimle günle yalnızca bir defa, iki dakika süre tanınıyor. Fotoğraflarda ise ön ve arka kameralar eş zamanlı olarak kullanılıyor. Bu sayede bir görsel içinde iki fotoğraf çekmiş oluyor. 

Şu an çok yaygın olmasa da, ilerleyen dönemde giderek popülerleşebileceği ve Instagram’a rakip olabileceği öngörülüyor. 

Buna da bakmak isteyebilirsiniz!

Growth Hackıng Internet Pazarlamasının Dopingi mi?

One response

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir