AFFILIATE Marketing için En Uygun Kanallar

Affiliate Marketing, uygun kişilerin deneyimleri üzerinden, geniş kitlelere ulaşmayı hedefleyen bir çeşit pazarlama yöntemidir. Bu yöntem esnasında belirlenen kişiler ürünün kullanım süreçlerini, deneyimlerini ve onlar üzerindeki etkilerini paylaşarak ürünün tanıtımını yapar.

*Affiliate Marketing’in daha detaylı tanımı için önceki yazımıza göz atabilirsiniz.

Son dönemde özellikle Instagram’da sıkça örneğini gördüğümüz Affiliate Marketing’i hangi kanallar üzerinden gerçekleştirmek daha etkili olur, gelin bunları inceleyelim.

Birinci sırada hayatımızın artık bir parçası olan Influencerlar geliyor.

Markaların sıkça tercih ettiği Influencerlar (ki Türkiye Influencer Marketin alanında oldukça büyük bir hacime sahip) , Instagram üzerinde belirli bir alanda büyük bir kitleye ulaştığında genellikle Affiliate Marketing denince akla gelen ilk kanallardan biri oluyor. Sağladıkları güvenilirlikleri, satın alma ve hedef kitle güçleri ile birlikte Influencerlar bu iş için adeta biçilmiş kaftan haline geliyor.

İkinci sırada ise Blogglerlar var.

Bloggerlar kendi kanallarında kendi tecrübe ve deneyimlerini aktaran bir kitle olmasıyla birlikte, kendi okuyucu kitleleriyle dikkat çekiyorlar. Markalar ise belli bir ürün tanıtımında hedef kitleleri doğrultusunda bu kişileri tercih ediyor. Yazdıkları blog ve makalelerle, oluşturdukları kendine has dilleriyle ve yönlendirdikleri sayfa ziyaretleriyle , affiliate marketing’in önemli bir kısmını oluşturuyor.

Üçüncü sırada para kazanma odaklı siteler yer alıyor.

Ücretli arama odaklı siteler, Affiliate Marketing yöntemiyle neredeyse birebir örtüşen bir kanal haline geliyor. Reklam vermek, ilgi çekmek ve web yönlendirmeleri yapmak, markalar için sürekli aktif bir trafik oluşturuyor. Bu sayede adeta uyumayan bir kitle elde ediliyor.

Günlük hayatımızda farkında olsak da olmasak da Affiliate Marketing oldukça büyük ve önemli bir yer kaplıyor. Hemen hemen her sosyal mecralarda uygulanabilirliğe sahip bu yöntem ile siz de kendi markanızı büyütebilir, daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

No responses yet

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir